Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Leon Kruczkowski „Niemcy” - opracowanie dramatu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Niemcy” to dramat Leona Kruczkowskiego, który ukazuje czytelnikowi czasy hitlerowskiej okupacji. W swoim utworze pisarz poruszył nie tylko zagadnienia związane z zagładą milionów ludzi i cierpieniem, ale także zarysował odmienne postawy i światopoglądy charakterystyczne dla tego okresu historycznego.

Najważniejszymi postaciami dramatu są członkowie niemieckiej rodziny Sonnenbruch. Ojciec jest profesorem i właśnie przygotowuje  się do rocznicy swojej naukowej działalności. Mężczyzna obserwuje hitlerowskie działania i ekspansję, jednak nie wypowiada się na ten temat, zupełnie odcina się od tego problemu. Cały swój czas poświęca pracy naukowej, można powiedzieć, iż nie ma własnego zdania, boi się tego, co go otacza. Podobną postawę przyjmuje jego córka, Ruth. Być może wie więcej nieco o ważnych problemach narodu, nie podziela jednak zaangażowania niemieckich obywatelki w ruch faszystowski. Kobieta jest bardzo odważna. Uratowanie zbiega, dawnego przyjaciela ojca, przypłaciła prawdopodobnie życiem.

Natomiast matka – Berta – i syn Willi to fanatyczni hitlerowcy, którzy w państwie niemieckim widzą potęgę. Oboje wierzą w zwycięstwo Hitlera, podzielają jego poglądy i racje. Willi to typowy funkcjonariusz SS,...

Podobne wypracowania