Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Twardowski „Który stwarzasz jagody” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jan Twardowski urodził się w 1915 roku w Warszawie, umarł w 2006 roku. Zaliczany jest w poczet najwybitniejszych polskich poetów religijnych, jest czołowym reprezentantem współczesnej liryki religijnej. Poezja Twardowskiego przyciąga swoją prostotą, a jednocześnie poruszaniem trudnych tematów dotyczących przede wszystkim relacji człowieka z Bogiem.

Wiersz „Który stwarzasz jagody” powstał w 1978 roku, w 1984 roku poeta opublikował zbiór poezji pod tym samym tytułem.  Utwór napisany jest wierszem wolnym, nie zawiera rymów, jego język przypomina mowę potoczną. Adresatem wiersza jest Bóg, podmiot liryczny zwraca się do Niego bezpośrednio: „Ty który stwarzasz jagody/ królika z marchewką/ lato chrabąszczowe…”. Bóg nazywany jest więc „Tym, który stwarza”, Twardowski odwołuje się do Księgi Rodzaju, do dzieła stworzenia. Bóg jako kreator świata wysuwa się na pierwsze miejsce.  Świat stwarzany przez Boga u Twardowskiego obdarty jest jednak z patosu, nie jest czymś odległym, niewyobrażalnym. Bóg stwarza: „cień wielki małych liści/ zawilec półobecny bo uwiędnie zanim go się przyniesie do domu/ czosnek niedźwiedzi dla...

Podobne wypracowania