Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Symbolizm w literaturze - Symbolizm w twórczości Charlesa Baudelaire'a. Opracowanie

Charles Baudelaire to francuski poeta, który największe triumfy święcił w latach pięćdziesiątych XIX wieku. Uznawany jest za prekursora poezji symbolistycznej. Była to twórczość, której za cel obrała sobie odejście od opisywania (przedstawiania) rzeczywistości i zwrócenie się ku zupełnie innym płaszczyznom znaczeniowym. Za pomocą pojęć, słów i obrazów autor miał oddać stan ducha lub rzeczy. Artysta głosił niejednoznaczność interpretacji dzieła, które wynika z jego istotowej wieloznaczności. Wymagał od czytelnika włożenia wysiłku w odczytanie symbolicznego przesłania, jakie utwór ze sobą niósł.

Ważnym elementem aktu twórczego było więc pozostawianie niedopowiedzeń, pustych miejsc czy aluzji, które czytelnik mógł rozszyfrować, analizując w swoim umyśle symbole prezentowane prze autora dzieła. Sztuka miała być oderwana od rzeczywistości dnia codziennego, powszedniego oraz od zadań społeczno-kulturowych, które skrystalizowały się na przestrzeni wieków. Poezja miała być natomiast strawą dla ducha, cieszyć swoim pięknem, kunsztem. Cel ten osiągano poprzez stosowanie wyszukanych metafor, alegorii, operowanie odcieniem zamiast jednoznacznej barwy. Zestawiano ze sobą elementy, które...

Podobne wypracowania