Strict Standards: Redefining already defined constructor for class Object in /home/wypracow24/domains/wypracowania24.pl/public_html/cake/libs/object.php on line 63

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/wypracow24/domains/wypracowania24.pl/public_html/cake/libs/object.php:63) in /home/wypracow24/domains/wypracowania24.pl/public_html/app/app_controller.php on line 133

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/wypracow24/domains/wypracowania24.pl/public_html/cake/libs/object.php:63) in /home/wypracow24/domains/wypracowania24.pl/public_html/app/controllers/articles_controller.php on line 513
Horacy „Do Apollina” - interpretacja i analiza wiersza
Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Horacy „Do Apollina” - interpretacja i analiza wiersza

Horacy „Do Apollina” - interpretacja i analiza wiersza

Horacy jest jednym z najznamienitszych liryków rzymskich. Żył on w I w. p.n.e. i wsławił się przede wszystkim swoimi pieśniami, które – podzielone na cztery księgi – zawierają rozmaite treści. Znajdziemy tam elementy biesiadne, erotyczne, ale także autotematyczne i autobiograficzne.

Horacy był przedstawicielem dwóch, zdawałoby się przeciwstawnych, nurtów filozoficznych: stoicyzmu oraz epikureizmu. Poeta zdołał je połączyć tworząc swoistą mieszankę elementów obu tych filozofii. Jednak swoim przemyśleniom dał wyraz nie tylko w pieśniach (odach), ale także w zbiorze listów, epod i satyr.

Wiersz „Do Apollina” to także oda znajdująca się w pierwszej Księdze. Ten gatunek poetycki cechujący się patosem i wzniosłością, został zapoczątkowany przez greckiego poetę Pindara i jego „Ody olimpijskie”. Uważa się, że „Pieśni” Horacego stanowią jedną z najdoskonalszych realizacji owego gatunku.

Omawiany utwór składa się z pięciu strof, każda z nich zawiera jedenaście głosek, średniówka natomiast występuje po piątej sylabie. Taka regularna budowa jest charakterystyczna dla ody.

Wśród zastosowanych środków poetyckich już na samym początku znajdziemy...

Podobne wypracowania