Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Kochanowski „O życiu ludzkim”, „Dar” Czesława Miłosza - interpretacja i analiza porównawcza

Jan Kochanowski, wybitny poeta z Czarnolasu był jednym z największych myślicieli epoki renesansu w całej Europie. Uważany był za człowieka wszechstronnie uzdolnionego, wspaniałego obserwatora swoich czasów, mędrca, filozofa. Natomiast Czesław Miłosz był jedną z najznamienitszych postaci Polski współczesnej (choć tworzył już o wiele wcześniej). W roku 1980 za wkład w literaturę otrzymał najbardziej prestiżową nagrodę - Nagrodę Nobla.

Zarówno wiersz Kochanowskiego „O życiu ludzkim” jak i utwór Czesława Miłosza „Dar” mają wspólną tematykę - mianowicie są to spostrzeżenia na temat życia ludzkiego. Powstały w okresie Odrodzenia utwór Jana Kochanowskiego nawiązuje do popularnego wówczas motywu nieubłaganego losu przedstawianego pod postacią ślepej Fortuny - rządzącej naszym żywotem.

„O żywocie ludzkim” jest krótkim, dwunastowersowym epigramatem z rymami (wieka-człowieka, sprawy-prawy), wiersz Czesława Miłosza jest pozbawiony rymów, ma raczej konstrukcję zwykłej wypowiedzi. Oba utwory opowiadają o życiu człowieka, ale w nieco inny sposób.

Kochanowski odwołuje się do postaci Boga, nazywa go „Wieczną Myślą”. W utworze możemy dostrzec motyw teatrum...

Podobne wypracowania