Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Grochowiak „Pocałunek – krajobraz”, „W malinowym chruśniaku” Bolesława Leśmiana - interpretacja i analiza porównawcza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bolesław Leśmian i Stanisław Grochowiak to poeci, których twórczość rozwijała się w XX w. Zdecydowanie można powiedzieć o nich, że tworzyli bardzo specyficzne sytuacje liryczne, bogate w metafory i symboliczne odniesienia. Zapoznajmy się z ich dwoma utworami i postarajmy się uchwycić różnice oraz podobieństwa między nimi.

Najpierw zajmijmy się stylistyką obydwu tekstów – zarówno w jednym, jak i drugim jest to sfera bardzo rozbudowana, pojawiają się tu metafory, epitety. Za przykład mogą posłużyć chociażby takie fragmenty jak: „ust twoich dobrych uśpionego sioła” i „palce miałaś na oślep skrwawione ich sokiem”. Pierwszy pochodzi z wiersza Stanisława Grochowiaka i stanowi ukazanie ust jako bezpiecznej osady. W drugim, pojawiającym się w utworze Leśmiana, okraszone malinowym sokiem palce przedstawione są jako krwawiące. Liczne epitety są także cechą wspólną obydwu tekstów. W ten sposób poeci budują magiczny nastrój swoich wierszy.

Jednak w tym budulcu sytuacji lirycznej, jakim są używane przez poetów środki stylistyczne, pojawiają się również różnice. Bolesław Leśmian, co jest charakterystyczne dla tego poety, używa wielu neologizmów. Na przykład...

Podobne wypracowania