Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Groteska w „Małej apokalipsie” Tadeusza Konwickiego

Groteska to połączenie w jednym dziele przeciwstawnych kategorii estetycznych: piękna i brzydoty, śmieszności i tragedii, wynaturzenia i przejaskrawienia pewnych zjawisk. Książka Tadeusza Konwickiego „Mała apokalipsa” zawiera wiele elementów groteskowych, począwszy od samego tytułu – nadając swej powieści taki a nie inny tytuł, autor odniósł się do Apokalipsy świętego Jana, ostatniej księgi Nowego Testamentu, zapowiadającej nadejście końca świata, zapanowanie zła na ziemi, a następnie powrót Boga i uratowanie ludzkości. Konwicki pisze o małej apokalipsie – końcu świata komunistycznej Polski i końcu świata głównego bohatera, pisarza-opozycjonisty, wybranego do wypełnienia bohaterskiej śmierci. Groteskowe jest zestawienie osobistego dramatu ludzkiego i dramatu całego państwa z Biblijnym dramatem całego świata, symbolicznym i wieloznacznym.

Groteskowe są także obrazki życia w Polsce czasach komunizmu. PRL to państwo borykające się z wieloma problemami będącymi skutkiem nieefektywnej gospodarki i całkowitego upolitycznienia wszystkich dziedzin życia. Śmieszne i tragiczne są postaci zapełniające karty książki. Główny bohater i narrator to cierpiący na niemoc twórczą pisarz, nie potrafiący od lat stworzyć żadnego...

Podobne wypracowania