Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Prawiek i inne czasy” Olgi Tokarczuk - funkcja i znaczenie mitu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Olga Tokarczuk, współczesna polska prozaiczka, wielokrotnie udowodniła, że tematyka mitu nie jest jej obca. W wielu jej powieściach daje o sobie znać fascynacja tajemniczą naturą ludzką i niezbadanymi prawami determinującymi losy pojedynczego człowieka. Pisarka chętnie wprowadza do swojej prozy motywy mityczne, korzysta z prastarych opowieści, opowiada o niespotykanych zjawiskach i niezrozumiałych zachowaniach. 

Mity w powieści „Prawiek i inne czasy” mają funkcję fabułotwórczą, dzięki zastosowaniu mitów powstaje również niecodzienny świat – odcięta od rzeczywistości wioska – wraz z autentycznymi bohaterami, którzy są „jak najbardziej rzeczywiści”. Obok ludzi występują jednak stwory z innego świata, pochodzące z Lasu – tak więc świat baśniowy i rzeczywisty przenikają się i dopełniają. 

Podstawowy mit związany jest z tytułowym Prawiekiem – wioską znajdującą się „w środku wszechświata” (ulokowana przez autorkę w okolicach Kielc). Miejscowość ta jest odcięta od świata rzekami: Czarną i Białką, a jej granice stykają się ze światem niewidzialnym. Granic Prawieku strzegą Archanioły: Gabriel, Rafał, Michał, Uriel. Izolacja wioski od świata sprawia, że staje się ona swoistym...

Podobne wypracowania