„Prawiek i inne czasy” Olgi Tokarczuk - funkcja i znaczenie mitu
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Olga Tokarczuk, współczesna polska prozaiczka, wielokrotnie udowodniła, że tematyka mitu nie jest jej obca. W wielu jej powieściach daje o sobie znać fascynacja tajemniczą naturą ludzką i niezbadanymi prawami determinującymi losy pojedynczego człowieka. Pisarka chętnie wprowadza do swojej prozy motywy mityczne, korzysta z prastarych opowieści, opowiada o niespotykanych zjawiskach i niezrozumiałych zachowaniach.
Mity w powieści „Prawiek i inne czasy” mają funkcję fabułotwórczą, dzięki zastosowaniu mitów powstaje również niecodzienny świat – odcięta od rzeczywistości wioska – wraz z autentycznymi bohaterami, którzy są „jak najbardziej rzeczywiści”. Obok ludzi występują jednak stwory z innego świata, pochodzące z Lasu – tak więc świat baśniowy i rzeczywisty przenikają się i dopełniają.
Podstawowy mit związany jest z tytułowym Prawiekiem – wioską znajdującą się „w środku wszechświata” (ulokowana przez autorkę w okolicach Kielc). Miejscowość ta jest odcięta od świata rzekami: Czarną i Białką, a jej granice stykają się ze światem niewidzialnym. Granic Prawieku strzegą Archanioły: Gabriel, Rafał, Michał, Uriel. Izolacja wioski od świata sprawia, że staje się ona swoistym mikrokosmosem. Jednocześnie wydarzenia rozgrywające się w wiosce są świadectwem społecznych i politycznych przemian, które zachodziły w Polsce od I wojny światowej do lat 80-tych XX wieku.
Ważną rolę w Prawieku pełni czas. Płynie on w wiosce inaczej, zgodnie z rytmem natury. Początek wydarzeń wiąże się z zakończeniem, w zakończeniu – czytelnik dostrzega rolę początku. Czas w Prawieku nie skupia się na przemijaniu, nieuchwytności wrażeń. Zamiast pokazywać ulotność, Tokarczuk maluje bardzo sugestywne i realistyczne obrazy, których wymowa i znaczenie są ważniejsze od dat czy chronologii. Czas jest mityczny.
Kolejnymi elementami mitu, które należy wymienić, są: zaczerpnięta z mitologii symbolika rzek (rzeki Czarna i Białka w symboliczny sposób przedstawiają ludzkie losy oraz przeciwieństwa, które nieustannie się zwalczają: smutek z radością, męskość z kobiecością), obecność biblijnych postaci (Archanioły) i mitycznych stworzeń (mieszkańcy Lasu; Zły Człowiek, czarownice). Należy również wspomnieć o Bogu, którego obecność często można dostrzec w Prawieku.
Książka Olgi Tokarczuk „Prawiek inne czasy” została ogłoszona szczytowym osiągnięciem polskiej prozy mitograficznej. W powieści tej autorka buduje mity, które układają się w jedną spójną fabułę. Całość jest hybrydą różnych opowieści, które budują świat przedstawiony i wpisują się w życie bohaterów.
Podobne wypracowania do „Prawiek i inne czasy” Olgi Tokarczuk - funkcja i znaczenie mitu
- Władysław Broniewski „Żołnierz polski” - interpretacja i analiza wiersza
- Juliusz Verne - biografia, życiorys
- Groteska w „Małej apokalipsie” Tadeusza Konwickiego
- Władysław Reymont „Chłopi” - naturalizm w „Chłopach” Władysława Reymonta
- Kazimierz Przerwa-Tetmajer „Któż nam powróci” - interpretacja, opracowanie wiersza
- Leon Kruczkowski „Niemcy” - czy obojętność zwalnia z odpowiedzialności? Wypracowanie
- Człowiek a cierpienie - na przykładzie utworów Marii Kuncewiczowej, Jana Kochanowskiego oraz Tadeusza Borowskiego
- Leopold Staff „Spotkanie” - interpretacja i analiza wiersza
- Daniel Defoe - biografia, życiorys
- Gustaw Herling-Grudziński „Inny świat” - Człowiek wobec „innego ”świata w powieści Gustawa Herlinga-Grudzińskiego
- Tadeusz Konwicki „Mała apokalipsa” - tragizm w „Małej apokalipsie” Konwickiego. Opracowanie
- Teatr absurdu w „Tangu” Sławomira Mrożka
- Mikołaj Gogol „Płaszcz” - kreacja bohatera w konwencji realistycznej
- Paul Verlaine „Sztuka poetycka”, „Confiteor” Stanisława Przybyszewskiego - manifesty modernistyczne w sprawie artysty i sztuki. Opracowanie
- Witold Gombrowicz „Ferdydurke” - forma. Zniewolenie formą w książkach oraz w filozofii pisarza - opracowanie zagadnienia
- Nowela - budowa i znaczenie noweli jako gatunku w odniesieniu do „Dekameronu” Boccaccia
- Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - charakterystyka Gerwazego
- Tadeusz Miciński „Msza żałobna” - interpretacja i analiza utworu
- Bolesław Prus „Lalka” - charakterystyka Ignacego Rzeckiego. Ignacy Rzecki jako idealista
- Tadeusz Konwicki „Mała apokalipsa” - znaczenie tytułu powieści. Opracowanie