Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Konwicki „Mała apokalipsa” - znaczenie tytułu powieści. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tytuł książki Tadeusza Konwickiego „Mała apokalipsa” nawiązuje do biblijnego Nowego Testamentu i ostatniej jego księgi, czyli Apokalipsy świętego Jana. Księga ta jest jedyną w Biblii opowiadającą o przyszłych zdarzeniach, czyli nadejściu końca świata, upadku dotychczasowego porządku, chwilowym tryumfie zła i następującym po nim odrodzeniu. Apokalipsa świętego Jana pełna jest symboli i wieloznaczności, spór o ich prawidłowe odczytanie trwa do dziś i zapewne nigdy nie zostanie zakończony.

„Mała apokalipsa” opowiada o nadciągającym końcu Polski lat siedemdziesiątych, czyli o schyłkowym okresie komunizmu oraz o końcu świata głównego bohatera, podstarzałego pisarza-opozycjonisty, wyznaczonego przez kolegów do popełnienia samobójstwa przez samospalenie przed gmachem Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Oba procesy opisane są w książce wnikliwie i obrazowo – rzeczywistość komunistycznego państwa, budowanego od połowy lat czterdziestych, ulega stopniowemu i nieodwracalnemu rozkładowi. Polska Rzeczpospolita Ludowa to państwo braków i niedostatku, nie polegających jednak na rzucającej się w oczy biedzie, bezdomności czy żebractwie, ale na widocznych na każdym kroku niedoróbkach i niedociągnięciach oraz całkowitej...

Podobne wypracowania