Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Michaił Bułhakow „Mistrz i Małgorzata” - system totalitarny i sposób jego przedstawienia w powieści

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rosyjski pisarz początku XX wieku przedstawił społeczeństwo Związku Radzieckiego jako przykład całkowitego zniewolenia przez totalitarny system władzy; przybycie do Moskwy wysłanników piekieł tylko potęguje i wyolbrzymia absurdalność niektórych obowiązujących norm oraz przepisów. Ale pisarz stara się nadać temu zagadnieniu szerszy, uniwersalny kontekst, dlatego wpływ władzy na jednostki ukazuje też w zupełnie odmiennych realiach, mianowicie – na przykładzie cesarstwa rzymskiego.

Dosłownym przykładem wpływu władzy totalitarnej na społeczeństwo jest obraz Moskwy w latach trzydziestych XX wieku. Życie jednostek znajduje się pod stałą kontrolą organów władzy. Wydaje się, że mieszkańcy stolicy przywykli już do ciągłej inwigilacji i przesłuchań, do konieczności posiadania najróżniejszych legitymacji i zaświadczeń, ale dla członków świty Wolanda ta rzeczywistość jest absurdalna. Jako jedyni przeciwstawiają się dziwnym wymogom, daje to efekt paradoksu, rzeczywistość jest tak zniekształcona, że na jej tle wysłannicy piekieł wydają się ostoją normalności. Widzimy to doskonale w chwili, gdy Korowiow i Behemot próbują wejść do restauracji Gribojedowa, zarezerwowanej wyłącznie dla literatów. Przed wejściem Zofia Pawłowna...

Podobne wypracowania