Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Ludzie ludziom zgotowali ten los” - wypracowanie na podstawie poznanych lektur

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Ludzie ludziom zgotowali ten los” - zdanie to stanowi przewodnie motto zbioru opowiadań Zofii Nałkowskiej „Medaliony”. Zbiór ten stanowi reporterską niemalże relację z wydarzeń II wojny światowej oraz jej okropności. 

„Medaliony” są świadectwem zdolności człowieka do popełniania czynów zbrodniczych w obecności skrajnych okoliczności. Prawdopodobnie każdy z nas zdolny jest do kradzieży, może nawet zabójstwa - okoliczności wojny i towarzyszące im okrucieństwa wyzwalają w człowieku jego najbardziej zwierzęce, prymitywne zachowania. Zanika zdolność do rozróżniania dobra i zła, człowiek zostaje zamknięty w swoim własnym umyśle, który zaczyna funkcjonować jednowymiarowo, skoncentrowany tylko i wyłącznie na przetrwaniu. 

Innym tekstem, opisującym właśnie to „zezwierzęcenie” jednostek ludzkich jest „Inny świat” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, opisujący wydarzenia i atmosferę z rosyjskich łagrów. Grudziński opisuje proces, któremu podlegają więźniowie obozu, zmuszeni do bezwzględnej walki o przetrwanie. W takiej sytuacji każdy zdany jest tylko na siebie - nie ma zbiorowości, jest tylko jednostka. Każdy koncentruje się wyłącznie na samym sobie, ponieważ...

Podobne wypracowania