Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Człowiek człowiekowi wilkiem – czy zgadasz się z tą tezą? Wypracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Homo homini lupus” – „człowiek człowiekowi wilkiem” jest parafrazą wersu ze starożytnej komedii Plauta, mającego definiować naturę człowieka. Wers ten jest niejako pewną hipotezą, której prawdziwość bądź fałszywość należy udowodnić. Czy rzeczywiście człowiek człowiekowi wilkiem?

Odpowiedź na zadane pytanie nie wydaje się prosta – prawdopodobnie ma ona tyle możliwych wariantów, ilu ludzi żyje na świecie. Każdy z nas posiada inne doświadczenia życiowe, które determinują nasz osobisty, personalny światopogląd. Każdy mógłby mnożyć przykłady ludzi złych i dobrych, nikczemnych i szlachetnych. Jakże więc można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdy pytanie obejmuje zagadnienie tak skomplikowane wielowarstwowe, jak człowiecza natura?

Wydaje mi się, iż od zarania dziejów istnieje w człowieku zarówno pociąg do czynienia dobra, jak i do czynienia zła. W odpowiednich warunkach zarówno jeden, jak i drugi mogą stać się motorem postępu i rozwoju, a więc prawdopodobnie oba są w jakimś sensie potrzebne. Każdy z nas nosi w sobie pierwiastek dobra oraz pierwiastek zła – fakt ten widoczny jest z perspektywy wydarzeń historycznych. Wojny i zbrodnie są nieodłącznie wpisane w rozwój...

TAGI: motyw zła

Podobne wypracowania