Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Kochanowski „Chcemy sobie być radzi?...” - interpretacja i analiza pieśni

Wiersz „Chcemy sobie być radzi?” jest dziewiątym utworem w Księgach Pierwszych „Pieśni” Jana Kochanowskiego.

Jan Kochanowski w wielu swoich lirykach prezentował swoje podejścia do świata, które często odnieść można do starożytnych filozofii. Z połączenia elementów epikurejskich i stoickich powstał ciekawy obraz światopoglądu nakazującego przede wszystkim postępowanie według zasady złotego środka.

Z epikureizmu zaczerpnął poeta hasło „carpe diem”, radowanie się małymi rzeczami, chwytanie nadarzających się okazji oraz beztroskę w stosunku do odległej przyszłości, stoicyzm natomiast doceniał za pochwałę cnoty, umiar i spokojne podejście zarówno do szczęścia, jak i do porażek.

Fuzja obu prądów myślowych zaowocowała światopoglądem, według którego nie trzeba sobie niczego odmawiać, ale we wszystkim należy zachować umiar. Nie przejmować się tym, na co nie ma wpływu, ale pracować nad rzeczami, które zależą od naszego wysiłku, czy starań. Z jednakowym spokojem znosić sukcesy, jak i klęski.

Pieśń Kochanowskiego stanowi właśnie wyraz powyższych przemyśleń poety. Dwie pierwsze zwrotki stanowią afirmację radości, zabawy i beztroski. Ów brak zmartwień nie jest jednak wynikiem...

Podobne wypracowania