Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mikołaj Sęp-Szarzyński a początki baroku w Polsce

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jan Błoński - wybitny historyk literatury, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego -  w 1967 napisał swoją pracę habilitacyjną, która w dużej mierze przyczyniła się do upowszechnienia wiedzy o Sępie-Szarzyńskim. Książka pt.: „Mikołaj Sęp-Szarzyński a początki baroku w Polsce” jest uważana za najważniejszą monografię dotyczącą twórczości metafizycznego poety.

Istnieje wiele sporów na temat przynależności Sępa-Szarzyńskiego do konkretnej epoki literackiej. Zazwyczaj umieszcza się go w baroku, ze względu na użycie charakterystycznych dla tej epoki środków stylistycznych oraz podejmowanie typowych tematów związanych z upływem czasu oraz przemijaniem wartości materialnych.

Jednak chronologia mówi nam co innego. Sęp-Szarzyński urodził się w czasie największego rozkwitu literatury renesansowej, jego działalność przypadła na lata prężnego rozwoju poezji Jana Kochanowskiego, od której była przecież tak różna. Za przynależnością do renesansu świadczy wszechstronne wykształcenie młodego twórcy, pisanie nie tylko w języku polskim, ale także po łacinie, no i oczywiście lata życia - Sęp-Szarzyński mimo, iż był o mniej więcej dwadzieścia lat młodszy od mistrza z Czarnolasu, umarł dwa lata wcześniej....

Podobne wypracowania