Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski „Ludzie bezdomni” - problematyka powieści

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść Żeromskiego jest utworem o złożonej kompozycji. Fabuła składa się z kilku wątków, z których każdy porusza problematykę społeczną.

W dziele tym pojawiają się różne motywy literackie. Spośród nich należy wyróżnić motyw bezdomności, który autor podkreślił w tytule dzieła. Bezdomność została potraktowana wielopłaszczyznowo, zarówno w sensie dosłownym, jak i przenośnym. Dotyczy ona nie tylko bezdomności materialnej – biedy i nędzy ludzi żyjących w skrajnych warunkach bytowych, ale też bezdomności metafizycznej – emocjonalnej i duchowej.

Bezdomność emocjonalna dotknęła najbardziej Joannę, jako osobę o silnym pragnieniu miłości, rozpaczliwie poszukującą jej spełnienia. Bezdomność duchową reprezentuje Judym, który czuje się niezrozumiany przez społeczeństwo. Jego sposób myślenia sprzeniewierza się utartym normom społecznym (jak konieczność płacenia za leczenie). Postępuje on zgodnie z własnymi przekonaniami, przez co skazuje sam siebie na odrzucenie i samotność, a także na wewnętrzny konflikt pomiędzy pragnieniem niesienia pomocy, a pragnieniem spełnienia swojej miłości do Joanny.

Dzieło porusza także szereg innych problemów społecznych, charakterystycznych dla epoki, w której...

Podobne wypracowania