Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ponadczasowość utworu Zbigniewa Herberta „Pan Cogito o cnocie”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiersz „Pan Cogito o cnocie” pochodzi ze zbioru wydanego w 1974 roku. Utwór zawiera ocenę czasów współczesnych. Pod tym względem trudno nazwać go ponadczasowym, odnosi się bowiem do konkretnych realiów historycznych. Poeta dokonuje rozrachunku ze światem, w jakim żyje. Jednak tematyka moralna, przesłanie wiersza, znacznie wybiega poza kontekst swojej epoki. Prawda o cnocie, która jest niezmienna od czasów antycznych, pozostaje aktualna.

Utwór rozpoczyna się od przedstawienia cnoty oraz tego, jak jest pojmowana dzisiaj. Autor opisuje ją jako „płaczliwą starą pannę”. Zabieg personifikacji podkreśla, jak bardzo cnota nie pasuje do otoczenia. Jej postać jest godna politowania. Ludzie z niej po prostu kpią. Jest drobna: „(...) prawie ją można pochować/ w srebrnej szkatułce/ niewinnych pamiątek”. Niczym staruszka, należąca wyłącznie do przeszłości, obecnie nikogo nie interesuje. Nie kochają jej „prawdziwi mężczyźni”, nikt nie chce słuchać jej napomnień. Jej obecność jest niemal niezauważalna, choć trochę uciążliwa: „(...) jak włos w gardle/ jak brzęczenie w uchu”, byłoby wygodniej, gdyby w ogóle zniknęła, miast straszyć swoim „okropnym kapeluszem Armii Zbawienia”....

Podobne wypracowania