Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Konopnicka „Pieśń o domu” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Głównym tematem wiersza „Pieśń o domu” Marii Konopnickiej jest miłość Polaków do ojczyzny. Nigdzie nie pada jednak wprost stwierdzenie, że chodzi o Polskę. Dzieje się tak, ponieważ utwór napisany został językiem ezopowym, dzięki któremu autorka nie mówi  wprost o sprawach polskiej państwowości, gdyż zapewne wtedy wiersz nie mógłby zostać opublikowany z powodu cenzury.

Ojczyzna została zastąpiona słowem dom. Samo znaczenie tego słowa w wierszu ewoluuje, poszerza swój zakres znaczeniowy. W pierwszej strofie to dom rodzinny, miejsce urodzenia, dzieciństwa. Świadczyć może o tym odwołanie do snów, ukojenia łez. Dom rodzinny to przecież miejsce,  w którym czujemy się bezpieczni, w którym szukamy ratunku, pociechy. Nie bez znaczenia jest też przywołanie lipy. Nawiązuje tym do twórczości Jana Kochanowskiego, który pisząc o lipie czarnoleskiej opisywał właśnie swój dom.

W drugiej strofie nadal mamy do czynienia z domem rodzinnym, ale tym razem jest to także miejsce naszej edukacji. Nie chodzi już o budynek, w którym się wychowaliśmy, ale także taki, w którym poznaliśmy najstarsze legendy, który stanowi o naszej tożsamości. Dom tutaj to nie...

Podobne wypracowania