Modernizm i postmodernizm w porównaniu - podobieństwa i różnice
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Pojęcie postmodernizmu określające prąd artystyczny odnoszący się (w odróżnieniu od filozoficznego terminu „postmoderna”) bardziej do zmian, jakie zachodziły w literaturze zwłaszcza od lat 60 XX wieku, mniej zaś koresponduje z epoką funkcjonującą w historii literatury i sztuki jako modernizm. Pomiędzy tymi dwoma określeniami zachodzą jednak pewne znaczące współzależności, dzięki którym możemy mówić o bardzo charakterystycznym dla całościowego procesu historyczno-literackiego zjawisku „przeplatania” się tożsamych koncepcji i założeń estetycznych w co drugiej epoce.
Zależnością najbardziej wyraźną jest postmodernistyczny pesymizm wynikający z wizji zbliżającego się upadku cywilizacji i kultury, jaki możemy porównać do postawy modernistycznego dekadenta. I tu niepokój egzystencjalny został uwarunkowany pędzącym w szalonym tempie postępem naukowym i technologicznym, który zagraża humanistycznym wartościom promowanym przez kulturę i sztukę, determinując życie człowieka przez wpisanie go w machinę społecznych przemian i powinności. Obie epoki łączy związana z taką wizją koncepcja „przewartościowania wszystkich wartości” – w modernizmie opierająca się głównie na założeniach pesymistycznej filozofii Nietzschego i Schopenhauera, w postmodernizmie zaś czerpiąca z osiągnięć dwudziestowiecznej psychoanalizy, która sprowadzała wszelkie działania człowieka do sfery podświadomych odruchów i działalności ślepego instynktu.
W postmodernizmie epokę modernizmu utożsamiano jednak w dużym stopniu z systemami totalitarnymi, dla których niejednokrotnie stawała się inspiracją zarówno w sferze ideologii, jak i środków przekazu. W obliczu doświadczenia drugiej wojny światowej i trudnych przepraw demokracji (zwłaszcza w Europie Środkowej) modernistyczne koncepcje kultu jednostki twórczej i fascynacji jej energią budziły więc oczywisty lęk i sprzeciw.
Inaczej rozumiano również oderwany od funkcji utylitarnych i mimetycznych estetyzm sztuki – w modernizmie artysta rezygnował z wiernego relacjonowania rzeczywistości na rzecz zobrazowania swych własnych, subiektywnych i czysto wrażeniowych wizji, zaś w epoce postmodernizmu sztuka ma polegać na dekonstrukcji rozumianej jako obnażanie braku związku pomiędzy poszczególnymi elementami rzeczywistości, jak również pomiędzy samą rzeczywistością a sztuką; jedynie przypominanie o rozbieżności pomiędzy rozmaitymi konwencjami literackimi i artystycznymi a prawdą można dążyć do jej sedna. W modernizmie kontakt artysty z odbiorcą polegał więc głównie na uświadamianiu mu istnienia rozmaitych prawd za pomocą oddziaływania na jego wyobraźnię formą dzieła, postmoderniści eksponują zaś samą formę jako odpowiedź na pytania o kształt rzeczywistości.
Podobne wypracowania do Modernizm i postmodernizm w porównaniu - podobieństwa i różnice
- Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec” - charakterystyka Alka
- „Folwark zwierzęcy” - Reportaż z wizyty w „Folwarku zwierzęcym” Orwella
- Opowiadanie z frazeologizmami biblijnymi
- Albert Camus „Dżuma” jako powieść-parabola - cechy
- Księżniczka na ziarnku grochu - streszczenie baśni
- Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec” - charakterystyka Zośki
- Maria Kuncewiczowa „Cudzoziemka” - Motyw nieszczęśliwej miłości w „Cudzoziemce”. Opracowanie
- Motyw mogiły przedstawiony w „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej
- Witold Gombrowicz „Ferdydurke” - Józio jako antybohater? Rozprawka
- Ignacy Krasicki „Ptaszki w klatce” - interpretacja, opracowanie i morał bajki Krasickiego
- Zbigniew Herbert „Pan Cogito rozmyśla o cierpieniu” - esej interpretacyjny wiersza
- Julian Przyboś „Notre Dame” - środki wyrazu poetów Awangardowy Krakowskiej na przykładzie wiersza Przybosia. Opracowanie
- Ignacy Krasicki „Monachomachia” - charakterystyka oraz krytyka duchowieństwa
- Stanisław Barańczak „Garden Party”, Cyprian Kamil Norwid „Ostatni despotyzm” - interpretacja i analiza porównawcza
- Adam Asnyk - biografia, życiorys
- Opowiadanie o wakacjach - opis wakacji
- Jan Kochanowski - „Treny” - „Tren VII” - interpretacja i analiza trenu
- Wizje świata i człowieka w utworach Jana Kochanowskiego
- „Stańczycy” - wyjaśnienie pojęcia. „Stańczycy” w Galicji
- Joseph Conrad - twórczość. Biografia Josepha Conrada - ogólne opracowanie