Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Piotr Skarga „Kazania sejmowe” - Niepokój o losy państwa ukazany w „Kazaniach sejmowych” Skargi

„Kazania sejmowe”, jak wskazuje tytuł, są głosem duchownego w kwestiach państwowych. Powstały one jako utwór literacki, nie były wygłoszone podczas sejmu, ale ich treść wskazuje na takie właśnie przeznaczenie. W formie kazania, Piotr Skarga zwraca uwagę na niebezpieczeństwa, jakie czyhają na Rzeczpospolitą. Nazywa je chorobami i wskazuje na ich związek z grzechami obywateli. W ośmiu kazaniach przedstawia sześć  chorób, ukazując  w ten sposób sytuację polityczną Polski. Jest to obraz krytyczny, skupiony na zagrożeniach, będący jednocześnie przestrogą i napomnieniem do zmiany postępowania.

Pierwsza choroba, o której wspomina kaznodzieja, to „nieżyczliwość ku Ojczyźnie”. Ludzie zapominają, ile dobrego otrzymali od swego kraju, co mu zawdzięczają, pilnują tylko własnego majątku i pożytku, a nie dbają o interesy całości. Jest to myślenie krótkowzroczne, Skarga przyrównuje tu ojczyznę do okrętu, jeśli dosięgnie go nieszczęście, cała załoga pójdzie pod wodę. Jest to więc potępienie prywaty, głośne w szesnastowiecznej literaturze politycznej. Szeroki zakres władzy szlacheckiej pozwalał jej, a szczególnie bogatym rodom magnackim, na prowadzenie podczas sejmów własnej polityki, chroniącej...

Podobne wypracowania