Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Nowela pozytywistyczna - cechy noweli na przykładzie utworu „Janko Muzykant” Henryka Sienkiewicza

nowela, gatunki literackie, nowele Sienkiewicza, pozytywizm, literatura pozytywizmu

Utwór Henryka Sienkiewicza pt.: „Janko Muzykant” pod względem gatunkowym przynależy bezspornie do nowel. Posiada wszystkie cechy dystynktywne tych form literackich. Nowela była gatunkiem niezwykle często wykorzystywanym przez twórców okresu pozytywizmu. Pozwalała przedstawić zwięźle, ale i dobitnie nurtujące autora problemy. Sienkiewicz w latach 70. stworzył kilkanaście doskonałych nowel, oprócz „Janko Muzykanta” warto wymienić również takie tytuły jak: „Jemioła”, „Sachem”, „Latarnik” czy „Za chlebem”.

Na przykładzie „Janka Muzykanta” można prześledzić główne wyznaczniki gatunkowe noweli. To gatunek charakterystyczny dla nurtu realistycznego, cechuje go bardzo zwięzła, lapidarna forma epicka o zwartej konstrukcji, skupiająca się na jednym wydarzeniu. Komentarz odautorski zostaje w noweli ograniczony do minimum, natomiast rozbudowana jest relacja o świecie przedstawionym, bardzo mocno zaznaczony zostaje punkt kulminacyjny. Wydarzenia są skondensowane poprzez stosowanie skrótów myślowych oraz elips.

W utworze Sienkiewicza, po pierwsze, mamy jeden wątek fabularny, tj. historię dziesięcioletniego chłopca rozmiłowanego w muzyce i...

Podobne wypracowania