Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bruno Schulz „Sklepy cynamonowe” - bohaterowie. Charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Głównym bohaterem utworu jest mały Józef, który swą opowieść snuje z perspektywy czasu. Jest to postać niezwykła, która w swej narracji łączy obraz widziany oczami dziecka z opisem tego obrazu w sposób bardzo dorosły.

Józef mieszka w galicyjskim małym miasteczku wraz z ojcem kupcem, matką, kobietą praktyczną oraz ucieleśnieniem sensualności służącą Adelą. Chłopiec dzięki swej nieprzeciętnej wyobraźni i sposobowi odbioru otaczającej go rzeczywistości, kreśli przed czytelnikiem świat niezwykły, baśniowy, mityczny, będący połączeniem jawy i snu. Jego niepospolity sposób widzenia rzeczywistości sprawia, że staje się ona miejscem podlegającym ciągłym przemianom, niespójnym i niejednolitym, umiejscowionym poza czasem i przestrzenią.

Przewodnikiem, demiurgiem i magiem dla Józia jest ojciec. Jego niezwykła wrażliwość i dusza poety czyni z niego w oczach syna mężczyznę o zdolnościach kreacyjnych. Ojciec współtworzy mitologiczny świat swego dziecka poprzez wyłożenie swoich teorii filozoficznych. Jego niepospolita wrażliwość pragnie oderwania od zwykłej rzeczywistości, jest wiecznym poszukiwaniem tego, co niezwykłe, duchowe, wychodzące poza ramy zwyczajnych spraw.  To fascynuje i pociąga Józia,...

Podobne wypracowania