Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Konopnicka „Co słonko widziało” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Maria Konopnicka jest niewątpliwie jedną z najznakomitszych postaci w polskiej literaturze pozytywizmu. Dała się poznać jako sprawna poetka, dociekliwa publicystka i wrażliwa na problemy społeczne twórczyni krótkich form prozatorskich, które poruszały najbardziej newralgiczne punkty życia publicznego końca XIX wieku. Zasłynęła również jako autorka nowatorskich - w formie i treści - utworów dla dzieci i młodzieży, które zrezygnowały z tradycyjnej, suchej dydaktyki, na rzecz przekazywania młodym czytelnikom rozmaitych zasad moralnych w przystępnej dla nich formie powieści przygodowej lub łatwo zapadających w pamięć wierszyków. Powszechnie znanymi i po dziś dzień cenionymi przez najmłodszych odbiorców dziełami tej pisarki są książki „O krasnoludkach i sierotce Marysi” i „Na jagody” oraz wiersz „Co słonko widziało”, który wszedł w skład tomu o takim samym tytule.

Utwór składa się z dziesięciu strofek o krótkich, naprzemiennie rymowanych wersach. Jego podmiot mówiący ma charakter zbiorowy i występuje w formie bezpośredniej autoprezentacji, jak choćby w wersie, gdzie mowa o tym, iż tytułowe słonko: „Widziało nasz domek”.

Bardzo ciekawym elementem...

Podobne wypracowania