Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Juliusz Słowacki „Balladyna” - tragedia o władzy, etyce i ludzkiej naturze

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Balladyna” Juliusza Słowackiego to tragedia o władzy, etyce i ludzkiej naturze. Dramat ten w głównej mierze koncentruje się wokół tytułowej bohaterki, Balladyny. Młoda dziewczyna staje przed nieoczekiwaną szansą zdobycia bogatego męża. Pod wpływem sprzyjających okoliczności pozwala na ujawnienie się mrocznej części swojej natury. Ambicja nakazuje przedsięwziąć wszelkie możliwe środki, aby dotrzeć do upragnionego celu. Dramat Słowackiego ukazuje nie tylko moment przełomowy dla Balladyny, kiedy to zabijając po raz pierwszy traci równowagę moralną, ale i wszystkie następstwa tego czynu.

Zachowuje się nieetycznie, szczególnie gdy odtrąca własną, biedną matkę. Z natury Balladyna nie miała dobrego serca, o czym wspomina w swoich słowach Goplana: „Siostra Aliny?... córka wdowy? Ale ona/ Złe ma serce...”.

Tkwiące w niej skłonności do czynienia zła sprawiają, że kobieta wybiera niewłaściwą drogę i nie może już z tej drogi zejść w obawie przed zdemaskowaniem. Jeszcze na początku akcji ma wyrzuty sumienia: „Rankiem głos sumienia nudzi/ Nad wieczorami dręczy i przeraża,/ A nocą ze snu okropnego budzi.../ O gdyby nie to!... Cicho -/ Mur powtarza: „O! Gdyby nie to...”, jednak później przyzwyczaja...

Podobne wypracowania