Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Władysław Reymont „Chłopi” - artyzm w „Chłopach” Władysława Reymonta

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Epopeja chłopska, jak określa dzieło wybitnego noblisty wielu krytyków, należy do jednych z najpoczytniejszych i najciekawszych utworów w literaturze polskiej. Jej ogromną popularność i trwałe miejsce w sercach Polaków zapewnił niewątpliwie ogromny kunszt artystyczny jakim się odznacza. Nie bez przyczyny Władysław Reymont zwany jest mistrzem słowa. Dowód trafności tego stwierdzenia bezdyskusyjnie potwierdzają ,,Chłopi”. Wystarczy przeczytać tylko kilka stron tej powieści, by bez reszty zatracić się w świecie małych i wielkich spraw lipieckiej społeczności.

Pomimo to, że akcja utworu osadzona jest w wieku XIX, bez trudu rozumiemy język jakim posługują się postaci. Nawet specyficzna, chłopska gwara nie stanowi bariery dla czytelnika. Wręcz przeciwnie, pisarz stylizując swój utwór na wielu płaszczyznach pozwala nam na wnikliwy i realistyczny ogląd polskiej wsi. Reymont stosuje nie tylko stylizację gwarową, ale i fonetyczną (co przejawia się chociażby w subtelnych zmianach ,,ale” na ,,hale”), fleksyjną (np. ,,ociec”), leksykalną ( np. „jużci”), czy wreszcie składniową (zmiana szyku w zdaniu). Jego gwara jest bardzo zbliżona do tej, jaką posługują się ludzie w okolicach Łowicza i Skierniewic, notabene,...

Podobne wypracowania