Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski „Echa leśne” - opracowanie, interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Echa leśne” Stefana Żeromskiego to krótkie, ale ciekawie skomponowane opowiadanie. Jego trzonem – najważniejszą częścią – jest opowieść generała Rozłuckiego, snuta podczas spotkania przy ognisku. Jego wspomnienia dotyczą czasów powstania styczniowego, w którym walczył on po stronie Rosji. Początkowo towarzyszył mu bratanek – Jan – jednak mężczyzna postanowił dołączyć do Polaków. Kiedy został złapany przez zaborczą armię, jego wuj nie zawahał się wydać nań wyroku śmierci.

Utwór charakteryzuje się budową ramową. Najpierw przenosimy się do lasów świętokrzyskich, gdzie przeprowadzane jest mierzenie i karczowanie gruntów. Następnie ma miejsce wspomniana wyżej retrospekcja, a po jej zakończeniu wracamy do ogniska, by poznać reakcję zgromadzonych. Warto także zwrócić uwagę na narrację, która w dziele jest załamana. Najpierw obowiązki opowiadacza pełni syn właściciela domu, później jest nim Rozłucki, następnie z powrotem młodzieniec, którego na miejsce przywiozła stara klacz.

„Echa leśne” to dzieło uważane za opowiadanie. Decyduje o tym jego wielowątkowość oraz pojawiająca się w nim retrospekcja. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że wspomnienia...

Podobne wypracowania