Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz - emigracja. Kontekst historyczny i biograficzny. Dzieła i podróże

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Życie i twórczość Adama Mickiewicza to ciągłe próby połączenia pasji i potrzeby tworzenia z obowiązkami prawdziwego patrioty.

Wieść o powstaniu listopadowym zastaje Mickiewicza w Rzymie, skąd poeta zdecydował się powróci na łono ojczyzny, by przyłączyć się do zbrojnych zamieszek. Do Polski dociera dopiero w sierpniu i w obliczu chylącego się ku upadkowi powstania, decyduje osiąść w wielkopolskich dworkach. W 1932 r. jednak jedzie do Drezna i tym samym dzieli los wielu uczonych Polaków i wstępuje w szeregi przymusowych emigrantów. W Dreźnie pisze swoje najbardziej znane dzieło – III cz. „Dziadów”. Pod koniec lipca 1832 poeta przybywa do Paryża, gdzie wraz z myślicielami i naukowcami angażuje się w życie intelektualne i artystyczne. Staje się także członkiem Towarzystwa Literackiego, Towarzystwa Litewskiego i Ziem Ruskich, Towarzystwa Pomocy Naukowej, Komitetu Lelewela... Mickiewicz żyje w nadziei na ogólnoeuropejską rewolucję, sądzi też, że jego pobyt na wygnaniu to jedynie stan przejściowy. Dlatego też pisze wtedy „Księgi narodu polskiego oraz Księgi pielgrzymstwa polskiego” (1832).

Niestety, wraz z upływem czasu sytuacja Polonii na obczyźnie nie zmienia się na lepsze, a nawet pogarsza...

Podobne wypracowania