Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Polityka i historia w utworze „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść ,,W pustyni i w puszczy” była planowana przez Sienkiewicza jako ,,książka na gwiazdkę” –  prezent pod choinkę dla dzieci. Utwór ,,osnuty na tle handlu niewolnikami w Afryce Wschodniej” okazał się porywającą lekturą nie tylko dla najmłodszych, ale i lekcją geografii oraz historii dla starszych czytelników.

Akcja utworu przypada na lata rzeczywistego powstania mahdystów, a więc obejmuje okres 1884 - 1885. Ów wątek historyczny został przez Sienkiewicza dość swobodnie potraktowany, stanowi bowiem tylko tło dla prawdziwie istotnych fabularnie przygód Stasia i Nel. Pisarz sygnalizuje również pewne skomplikowane stosunki polityczne między Anglią a Afryką Środkową i Wschodnią zaistniałe w XIX w. Chodzi oczywiście o działania militarne wojsk brytyjskich na terenie Egiptu. Kwestia ta pojawia się w powieści w związku z pracą wykonywaną przez panów Tarkowskiego i Rawlisona. Obaj są zatrudnieni przez rząd angielski jako inżynierowie nadzorujący prace nad Kanałem Sueskim. Jest to o tyle istotne, że będąc na usługach Anglii, byli jednocześnie przedstawicielami armii okupującej afrykański kraj. W 1882 r. po zamieszkach i buntach w Egipcie Brytyjczycy dokonali desantu na Kanał Sueski. Wszelkie sprzeciwy...

Podobne wypracowania