Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wiersze Bolesława Leśmiana - Motyw śmierci i nicości w twórczości Leśmiana. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Śmierć i to co po niej następuje od wieków pojawia się w twórczości ludzkiej. W ten sposób człowiek może wyrazić swoje obawy i lęki przed tym co nieodwracalnie nastąpi. Najbardziej boimy się tego, że nie będzie niczego - tylko wszechogarniająca pustka. Wielokrotnie temat ten porusza w swojej poezji Bolesław Leśmian. Przyjrzyjmy się w jaki sposób opisuje on swoje wyobrażenia na temat śmierci.

W wierszu pt.: „Urszula Kochanowska” poeta nawiązuje do śmierci córki Jana Kochanowskiego. Jej pobyt w zaświatach przedstawia on jako ciągłe czekanie. Bóg spełnia pragnienie dziewczynki i tworzy dla niej dom niemal identyczny jak ten w Czarnolasie. Jednak nie jest w stanie sprowadzić jej rodziców, urzeczywistnić jej największego marzenia. W tej wizji poeta nie zaprzecza miłosierdziu Boga, ale pokazuje, że człowiek zawsze będzie tęsknił za światem, który utracił. Jest to w gruncie rzeczy smutne przedstawienie tego co następuje po śmierci, gdyż okazuje się, że człowiek nie jest w stanie odnaleźć tam szczęścia.

Kolejnym utworem poruszającym tę tematykę są „Trupięgi”. Tym razem zostało przedstawiona sytuacja przejścia na inny świat. Człowieka trzeba obuć na drogę w wieczność, gdyż jest ona ciernista....

Podobne wypracowania