Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bóg w Biblii - obraz Boga w Starym i Nowym Testamencie. Cechy, podobieństwa, różnice

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Biblia jako Księga natchniona stanowi źródło naszej wiedzy nie tylko o świecie, ale także o Bogu. Mimo, iż Bóg jest Istotą, która nie daje się poznać, śledząc karty Biblii możemy nieco przybliżyć Jego obraz (czy raczej nasze wyobrażenia o Nim). Jest to ważny aspekt, ponieważ między starotestamentowym i nowotestamentowym obrazem Boga dostrzegamy znaczące różnice, które należałoby teraz przedstawić.

Stary Testament już na początku pokazuje nam postać Boga - Stwórcy, stwarzającego świat, przyrodę, a na końcu człowieka. Jawi się nam jako dobry Ojciec dbający o to, co stworzył i troszczący się o jego dobro. Niedługo potem jednak poznajemy Boga z nieco innej strony. Złamany przez pierwszych rodziców zakaz jedzenia owoców z drzewa poznania kończy się ich wygnaniem z Raju. Bóg Ojciec jest surowy w swoim sądzie i taka Jego postać utrzymuje się już do końca Starego Testamentu. Kocha, a jednak działa sprawiedliwie. Jest to Bóg, przed którym należy czuć strach, nie waha się bowiem jednym uderzeniem zniszczyć miasta czy zalać ziemi wodami potopu. Wymaga ofiar od swojego ludu i poszczególnych osób (warto tu przytoczyć choćby historię Abrahama i jego syna, którego na rozkaz Boga miał złożyć...

Podobne wypracowania