Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Renesans i barok - dwie epoki i dwie wizje świata (toposy, metafory i obrazy)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Trzeba zauważyć, że dwie następujące po sobie epoki literackie, jakim był renesans i barok różniły się od siebie pod niemal każdym względem. Różnice te można zauważyć przyglądając się im z perspektywy poglądów na temat człowieka, jak i jego miejsca w świecie. Już pod koniec renesansu pojawiały się oznaki panującego w baroku niepokoju. Był to czas walki z reformacją, która doprowadziła do rozłamu w kościele katolickim. Wszystko zostało odwrócone.

Ciekawą wizję świata w piśmie barokowym poznajemy w utworze Giordano Bruno „O niezmierzonym wszechświecie”. Według autora są tak naprawdę jeszcze inne światy równoległe, których człowiek nie potrafi objąć własnym rozumem, ani ich pojąć. Z kolei Blaise Pascal w swoich „Myślach” mówi o wszechświecie i jego nieskończonej strukturze, nieskończoności przestrzeni. Pojawia się tutaj również człowiek, który jest mały i słaby niczym trzcina. Może ją złamać najlżejszy wiatr, ale jak podkreśla Pascal w tym świecie człowiek jest „trzciną myślącą”, co odróżnia go od reszty stworzeń. Człowiek względem świata jest mały, zagubiony.

Bardzo ciekawą wizją świata znajdziemy w tekście Wacława Potockiego pod tytułem „Człowiek...

Podobne wypracowania