Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gustaw Herling-Grudziński „Inny świat” - Kategorie więźniów i układy w łagrze opisane w „Innym świecie”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Bytownicy” to pełnoprawni obywatele Związku Sowieckiego o wyrokach nie przekraczających osiemnastu miesięcy. Pracują w warsztatach mechanicznych znajdujących się na terenie więzienia, otrzymują niezłą pensję, regularnie spożywają posiłki, a ich rodziny maja prawo na dwa widzenia tygodniowo. Mieszkają w luksusowych wręcz pawilonach, przy każdym łóżku stoi szafka, można postawić sobie zdjęcie rodziny, na ścianach wiszą portrety Stalina. Ci ludzie nie narzekają na swój los, jest im wygodnie, czują się lepiej niż na wolności. Według ideologii ducha pokory można wzbudzić tylko w „bytownikach”.

Zwykli „bytownicy” znacznie różnią się od „urków”, czyli przestępców pospolitych po kilku recydywach. „Urkowie” przeważnie cały czas siedzą w łagrach, na wolność wychodzą tylko na kilka dni załatwić najpotrzebniejsze sprawy, ewentualnie dokonać nowego przestępstwa. Mają oni niezwykle silną pozycję w obozie, która mierzona jest latami przebywania w łagrze i czynami, za które został skazany. „Urkowie”, którzy zdołali zgromadzić jakąś fortunkę maja znacznie wyższą pozycję, niż ci, którym to się nie udało. Liczy się również ilość zamordowanych politycznych....

Podobne wypracowania