Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Kordian” Juliusza Słowackiego - konflikt pokoleń

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Juliusz Słowacki w swoim dziele zatytułowanym „Kordian” podjął się scharakteryzowania     i opisania współczesnego mu społeczeństwa. Na kartach dramatu możemy dostrzec podziały społeczne i spory będące przedmiotem społecznego zainteresowania.

Autor zauważył, iż tamtejsze społeczeństwo zostało podzielone na „starych” i „młodych”. Według niego „starzy” to wszystkie osoby, które brały udział w powstaniu listopadowym. Niektórzy z nich zostali mianowani na przywódców kolejnego zrywu niepodległościowego tylko dlatego, że posiadali życiowe doświadczenie i mądrość, które niekoniecznie szły w parze z praktyką wojskową. Nieznajomość sposobów prowadzenia walk czy nieodpowiednie zarządzanie ludźmi wpłynęło na wynik walk. Przez to niestety, nie poradzili sobie w sposób wystarczający i skuteczny z powierzonym im zadaniem. W związku z czym narodowy zryw zakończył się niepowodzeniem.

Byli oni również przeciwni innym radykalnym rozwiązaniom. Plan zamachu, wystąpienie przeciw carowi, który koronował się na króla Polski, uważali za sprzeczne z honorem żołnierza, który nigdy nie wystąpiłby przeciwko własnemu władcy. Dodatkowym argumentem...

Podobne wypracowania