Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mit o królu Edypie – streszczenie, interpretacja mitu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Edyp był synem Jokasty i Lajosa. Pytia przepowiedziała Lajosowi, że jego rodzony syn pozbawi go życia. Rodzice byli więc zmuszeni porzucić swoje dziecko.

Król Lajos rozkazał przekuć Edypowi stopy, związać go, a potem porzucić w górach. Chłopiec przeżył, ponieważ znaleźli go pasterze i oddali na wychowanie królowej Koryntu, która nie mogła mieć dzieci. Gdy Edyp dorósł zaczęło przeszkadzać mu, że nikt nie chce zdradzić mu jego pochodzenia. Mężczyzna udał się więc do wyroczni delfickiej, aby dowiedzieć się czegoś o sobie.

Wyrocznia ostrzegła go, aby nigdy nie wracał do swojej ojczyzny, ponieważ zabije tam swojego ojca i pojmie za żonę własną matkę. Przerażony Edyp podjął decyzję o natychmiastowym opuszczeniu Koryntu, nie wiedział bowiem, że jest przybranym dzieckiem swych rodziców. Opuszczając Korynt spotkał na swej drodze możnego pana, który rozkazał mu ustąpić z drogi. Edyp nie posłuchał. Podczas bójki Edyp zabił swego przeciwnika nie wiedząc, że możny pan to jego prawdziwy ojciec Lajos.

W ten sposób przepowiednia pytii i wyroczni delfickiej zaczęła się spełniać. Edyp dotarł do Teb, którymi rządził wówczas Kreon. Władca miał wówczas ogromny problem - jego ziemię zajął Sfinks,...

Podobne wypracowania