Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mit o królu Edypie – streszczenie, interpretacja mitu

Edyp był synem Jokasty i Lajosa. Pytia przepowiedziała Lajosowi, że jego rodzony syn pozbawi go życia. Rodzice byli więc zmuszeni porzucić swoje dziecko.

Próba zmiany przeznaczenia

Król Lajos rozkazał przekuć Edypowi stopy, związać go, a potem porzucić w górach. Chłopiec przeżył, ponieważ znaleźli go pasterze i oddali na wychowanie królowej Koryntu, która nie mogła mieć dzieci. Gdy Edyp dorósł zaczęło przeszkadzać mu, że nikt nie chce zdradzić mu jego pochodzenia. Mężczyzna udał się więc do wyroczni delfickiej, aby dowiedzieć się czegoś o sobie.

Wyrocznia ostrzegła go, aby nigdy nie wracał do swojej ojczyzny, ponieważ zabije tam swojego ojca i pojmie za żonę własną matkę. Przerażony Edyp podjął decyzję o natychmiastowym opuszczeniu Koryntu, nie wiedział bowiem, że jest przybranym dzieckiem swych rodziców. Opuszczając Korynt spotkał na swej drodze możnego pana, który rozkazał mu ustąpić z drogi. Edyp nie posłuchał. Podczas bójki Edyp zabił swego przeciwnika nie wiedząc, że możny pan to jego prawdziwy ojciec Lajos.

W ten sposób przepowiednia Pytii i wyroczni delfickiej zaczęła się spełniać. Edyp dotarł do Teb, którymi rządził wówczas Kreon. Władca miał wówczas ogromny problem - jego ziemię zajął Sfinks, który oznajmił, że ustąpi wtedy, gdy ktoś poprawnie rozwiąże jego zagadkę. Do tej pory nikomu się to nie udało, a Sfinks porywał Tebańczyków. Edyp postanowił pomóc władcy i rozwiązał zagadkę Sfinksa. W nagrodę Kreon oddał mu rękę swej córki - Jokasty, wdowy po Lajosie.

Wypełnienie przepowiedni i jej tragizm

Edyp pojął więc za żonę własną matkę i stał się królem Teb. Z Jokastą miał dwóch synów i dwie córki, jego miasto wciąż jednak nawiedzały przeróżne klęski. Zrozpaczony król wezwał do siebie niewidomego wieszcza Terezjasza. Ten wyjawił mu straszliwą prawdę - Edyp był ojcobójcą i kazirodcą, a klęski są za to karą. Po wysłuchaniu Terezjasza Jokasta powiesiła się, a Edyp wyłupił sobie oczy. Potem wraz z córkami wyruszył z Teb, aby znaleźć ziemię, w której mógłby być pochowany, ponieważ nie chciał hańbić Teb. Edyp zmarł w wiosce Kolonos i został pochowany w gaju, do którego co wiosnę przybywają słowiki.

Mit o Edypie jest jednym z bardziej tragicznych opowieści w mitologii greckiej. Jego sednem jest opowieść o nieuchronności przeznaczenia, od którego nie można uciec.

Podobne wypracowania do Mit o królu Edypie – streszczenie, interpretacja mitu