„Bogurodzica” w kontekście poezji średniowiecznej - omów temat
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Termin „pieśń” miał w epoce staropolskiej kilka znaczeń. Obejmował wszystkie utwory poetyckie bez względu na ich genealogię; to także były teksty przeznaczone do śpiewu przy akompaniamencie muzyki lub bez; wąsko rozumiany oznaczał odmiany gatunkowe liryki z tradycji chrześcijańskiej (hymn, psalm) i grecko-rzymskiej.
Pieśń „Bogurodzica” powstała w XI lub XII wieku. Najdawniejszy jej odpis z końca XIII lub początku XIV wieku przechowywany jest w rękopisie z początku XV wieku, który jest własnością Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie. Pierwotny zrąb utworu to jedynie 2 zwrotki. W połowie XV wieku dodano do nich 12 nowych strof. Ostateczna wersja składa się z 24 strof, z czego te najpóźniejsze pochodzą z XV i XVI. Rozszerzona „Bogurodzica” nie jest zwartą i spójną całością ze względu na to, że składa się z kilku posklejanych pieśni. Można ją podzielić na część archaiczną (2 pierwsze zwrotki), pieśń wielkanocną i pieśń pasyjną.
„Bogurodzica” jest pieśnią szczególną. Powstała w kręgu benedyktynów. To pierwszy napisana w języku polskim pieśń religijna. Jej pochodzenie wywodzi się z dwóch kręgów – kultury zachodniej i wschodniej. Pochodzenie zachodnie sugeruje jej melodyjność. Wschodnie natomiast jest: słownictwo (np. trop Kryrjelejson); obecność motywu Deesis oznaczający błaganie Maryi i Jana Chrzciciela zanoszone do Jezusa w imieniu grzesznej ludności, o orientacji wschodnio-bizantyjskiej. „Bogurodzica” jest literackim wcieleniem Deesis, który występował głównie w malarstwie. Trop jest to retoryczny ozdobnik, który występował albo między zwrotkami, albo przed tekstem głównym lub po nim. Śpiewał go zwykle jeden kantor
„Bogurodzica” to nie tylko pierwszy polski trop rezurekcyjny – śpiewano ją w czasie obrzędu święta zmartwychwstania, a na Kujawach w Boże Narodzenie – ale także jako pieśń bojowa rycerzy, uważana jest za pierwszy polski hymn narodowy. Wykonywana była przez wspólnotę wiernych.
Część archaiczna składająca się z 2 zwrotek: pierwsza z nich ma charakter mariologicznych i jest wykładnią podstawowych prawd, jak zwiastowanie, śmierć Jezusa na krzyżu, historia męki pańskiej, podkreślenie boskiego macierzyństwa Maryi; zwrotka druga ma charakter chrystologiczny i mówi o paruzji, czyli sądzie ostatecznym. W ostatnich słowach drugiej zwrotki znajduje się ładunek intelektualny i wykładnia ontologii i eschatologii chrześcijańskiej – „zbożny pobyt” to prośba o owoce doczesne (fructus sempiternus), „rajski przebyt” to prośba o owoce wieczne (fructus temporalis). Te dwa wersy zwracają uwagę na dualizm człowieka złożonego z ciała i ducha.
Podobne wypracowania do „Bogurodzica” w kontekście poezji średniowiecznej - omów temat
- Małgorzata Musierowicz „Kłamczucha” - bohaterowie. Charakterystyka
- Mit o Orfeuszu i Eurydyce – streszczenie, interpretacja mitu
- Mit o Niobe – streszczenie, interpretacja mitu
- Małgorzata Musierowicz „Kwiat kalafiora” - bohaterowie. Charakterystyka
- Małgorzata Musierowicz „Opium w rosole” - bohaterowie. Charakterystyka
- Mit o Narcyzie – streszczenie, interpretacja mitu
- Mit o Minotaurze – streszczenie, interpretacja mitu
- Tadeusz Gajcy „Widma” - interpretacja i analiza wiersza
- Mit o królu Edypie – streszczenie, interpretacja mitu
- Mit o Demeter i Korze – streszczenie, interpretacja mitu
- Mit o Dedalu i Ikarze - motyw marzyciela - opracowanie
- Bohater-narrator „Innego świata” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego – omów temat
- Mit o Dedalu i Ikarze – streszczenie, interpretacja mitu
- Portret Sarmaty w literaturze i malarstwie baroku. Omów na wybranych przykładach
- Jak napisać autocharakterystykę? Przykład autocharakterystyki
- Frances Hodgson Burnett „Tajemniczy ogród” - jak zmienił się Colin pod wpływem Mary, Dicka i tajemniczego ogrodu?
- Autocharakterystyka jako chłopak
- Homer „Iliada” - opracowanie utworu
- Autocharakterystyka jako dziewczyna
- Maria Konopnicka „Nasza szkapa” - opracowanie noweli