Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zbigniew Herbert „Ornamentatorzy”, „Który skrzywdziłeś” Czesława Miłosza - poglądy na temat zadań poety. Interpretacja i analiza porównawcza utworów

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Oba utwory - wiersz Czesława Miłosza pod tytułem „Który skrzywdziłeś” i „Ornamentatorzy” Zbigniewa Herberta zawierają w sobie przesłanie nie tylko dla poetów, ale i zarysowują zadanie, jakie się przed nimi nasuwa. W świecie fałszu, zakłamania poezja może stać się jedynym narzędziem walki z nieprzejednanym wrogiem, bo jej główną powinnością według Miłosza i Herberta jest mówienie prawdy.

Pierwszy z utworów, „Który skrzywdziłeś” Czesława Miłosza jest przykładem liryki zwrotu do adresata. Poeta zwraca się w nim do „kogoś”, kto może być zbrodniarzem wojennym, który krzywdził innych ludzi bez wyrzutów sumienia. Miłosz zaznacza, że takie postępowanie jest godne potępienia i przestrzega przed nim tyrana. Podkreśla jednoznacznie, jaką rolę będzie odgrywać poezja. Będzie to nadzwyczaj poważna misja - głoszenie najprawdziwszej prawdy.

Miłosz zwraca się do zbrodniarza, mówi, że chociaż cieszy się swoimi postępkami, niech nie będzie czuł się bezpiecznie, gdyż poeta wszystko widzi. Każda zbrodnia zostanie ujawniona w poezji:
„Nie bądź bezpieczny. Poeta pamięta.
Możesz go zabić - narodzi się nowy.
Spisane będą czyny i rozmowy”.

Nawet...

Podobne wypracowania