Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ernest Hemingway „Stary człowiek i morze” - humanistyczna wymowa opowiadania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Humanizm to prąd filozoficzny, etyczny oraz kulturowy stawiający człowieka na pierwszym miejscu i podkreślający jego godność. Takie przesłanie niesie opowiadanie Hemingwaya o „Starym człowieku i morzu”. Utwór można czytać pod różnym kątem i odnajdywać w nim wiele sensów. Jednym z nich jest właśnie człowiek. Wbrew temu, co twierdzą niektórzy, zwłaszcza ci podchodzący do lektury Hemingwaya z pewną dozą ignorancji, nie jest to utwór opiewający rybaka, wielki połów i jeszcze większą klęskę. Między motywem starości, samotności czy przyjaźni kryje się jeden z głównych sensów, nie tylko książki, ale też życia i świata - człowiek.

Człowiek Hemingwaya nie jest stary, ani młody. Myślę, że postacie Manolina i Santiago, ze względu na dużą różnicę wieku i przynależności do innych pokoleń, mogą oznaczać każdego człowieka, bez względu na wiek. Być może chłopiec i starzec to ta sama osoba ukazana przez autora w różnych etapach życia i wchodząca ze sobą w relacje? Nie zależnie od tego, w jaki sposób rozstrzygniemy ów dylemat, pisarz przedstawia nam ich emocje, pragnienia i dążenia, które są siłą sprawczą i napędową fabuły.

Jaki jest człowiek w owym opowiadaniu? Jest a zarazem nie...

Podobne wypracowania