Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Joseph Conrad „Jądro ciemności” - znaczenie tytułu powieści. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Jądro ciemności” to tytuł wieloznaczny, można go interpretować na kilka sposobów, w odniesieniu do Afryki, ludzkiej natury czy samej kolonizacji. Symbolika ciemności, która stoi w opozycji do światła, jest bardzo szeroka i – w najogólniejszej formie – oznacza zło. Złem jest kolonizacja Afryki, ale zło tkwi też w ludzkiej naturze i w sprzyjających warunkach przybiera straszne rozmiary. Ciemność pojawia się w utworze w różnych kontekstach, także jako ciemnota i zacofanie dzikich plemion, z którymi Europejczycy zamierzają walczyć. Warto jeszcze dodać, że tytuł oryginału brzmi „Heart of Darkness”, czyli dosłownie – „serce ciemności”.

Co jest tym sercem? Tytuł można odnieść do Afryki, czarnego lądu. Podróż Marlowa w jej głąb jest podróżą do samego serca kontynentu. Biały człowiek, zapuszczający się do wnętrza afrykańskiej dżungli, naraża się na wiele niebezpieczeństw. Opowiadając swoje przygody, Marlow buduje napięcie, na przykład poprzez komentarz do spotkania z „odźwiernymi u wrót Ciemności”, czyli dwiema kobietami robiącymi na drutach. Jedna z nich budziła grozę: „(...) Niewielu z tych, na których spojrzała, zobaczyło ją znowu – znacznie...

Podobne wypracowania