Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Krzysztof Kamil Baczyński „Psalm 2. o krzyżu” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Krzysztof Kamil Baczyński zadedykował utwór „Psalm 2. o krzyżu” swojej matce. Wiersz powstał pod koniec 1941 roku, krótko przed świętami Bożego Narodzenia, co może tłumaczyć jego odwołania do tematyki religijnej.

Podobnie jak większość utworów Baczyńskiego, „Psalm” został podzielony na strofy, których rytm wyznacza wyraźnie anaforyczny wers: „Nie nadaremnie jest ten krzyż”, pojawiający się dwukrotnie w niezmienionej postaci i powracający w rozwinięciu w ostatniej partii tekstu. Dzięki tym powtórzeniom podkreślona została zasadnicza dla całego utworu teza o zasadności ofiary Chrystusa, która została tutaj przyrównana do męki pokolenia dorastającego w czasie wojny i okupacji. Chrześcijański krzyż stał się dla młodych ludzi ostoją i zachętą do heroicznej walki z oprawcami dążącymi do zagłady społeczności, która od czasów poetów romantycznych nazywana była „Chrystusem narodów”.

Podmiot liryczny zwraca uwagę na sens tej ofiary nawet w sytuacji, gdy jej symboliczność podlega nieustannej dewaluacji z powodu upływu czasu – w bezpośrednim zwrocie do czytelnika uzmysławia mu ów proces tak, by mógł uświadomić sobie kruchość niekultywowanych,...

Podobne wypracowania