Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bruno Jasieński „But w butonierce” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiersz Brunona Jasieńskiego pt.: „But w butonierce” pochodzi ze zbioru o takim samym tytule, który ukazał się w 1921 roku, niemal równocześnie ze słynnymi manifestami futurystów w postaci dwóch „jednodńuwek”. Stanowił on debiut młodego, niespełna dwudziestoletniego artysty, dając jednocześnie początek agresywnej kampanii futurystów, którzy na drodze szokowania i skandalizowania dążyli do odrzucenia starego porządku społeczno-literackiego (a więc również autorytetów artystycznych) i wprowadzenia na jego miejsce nowej jakości, która pełniej odpowiadałaby nowej rzeczywistości odrodzonej Polski.

„But w butonierce” nie promuje jeszcze najśmielszych założeń futurystów, dotyczących odrzucenia jakichkolwiek ograniczeń formalnych języka, skłania się bowiem w dużej mierze ku tradycji widocznej choćby w układzie wersyfikacyjnym utworu. Jest zbudowany z sześciu regularnych, czterowersowych strof o naprzemiennie równych wersach – pierwszy i trzeci to 14-zgłoskowce zakończone rymami żeńskimi, zaś drugi i czwarty składają się z 13 sylab, a kończą je rymy męskie. Każdy wers posiada również wyraźną średniówkę.

Rewolucyjność realizuje się głównie...

Podobne wypracowania