Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zofia Nałkowska „Granica” - obraz społeczeństwa w „Granicy” Nałkowskiej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zofia Nałkowska opisała w „Granicy” różne aspekty życia człowieka. W dużej mierze status, kondycja psychiczna i rzeczywistość, w której funkcjonował, zależały od jego pochodzenia społecznego. Autorka podaje nam przekrój warstw społecznych, które istniały w ówczesnej Polsce.

Grupą, która szczególnie wyróżniała się na tle innych, było ziemiaństwo. Przynależeli do niej przede wszystkim rodzice Zenona Ziembiewicza. Autorka opisuje tę warstwę społeczną jako konserwatywną. Żyli oni tylko przeszłością, wywyższali się poprzez zasługi swoich przodków. Dla Waleriana Ziembiewicza jedyną relikwią był herb szlachecki. Stanowił on jedyny dowód na ich szlacheckie pochodzenie, dlatego tak często się nim szczycił. Ziemianie byli ludźmi niewykształconymi, którzy jednak mieli o sobie wysokie mniemanie. Zubożeli, gdyż nie potrafili odnaleźć się w nowej rzeczywistości, byli zamknięci na nowoczesność i postępowe działania. Jako grupa społeczna ziemianie właściwie nic nie znaczą.

Inną grupą przedstawioną w powieści są bogacze, których reprezentują Tczewscy. To ludzie posiadający ogromne majątki, żyjący w zbytku i luksusie. Posiadali ogromne wpływy, potrafili nawet oddziaływać na sytuację państwa....

Podobne wypracowania