Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Juliusz Słowacki „Kordian” - Kordian jako bohater romantyczny - charakterystyka, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Kordian” Juliusza Słowackiego to dramat romantyczny, noszący wyraźne znamiona epoki. Jednym z nich jest kreacja głównego bohatera. Charakterystyka Kordiana mieści w sobie cechy typowe dla bohatera romantycznego, takie jak indywidualizm, ponadprzeciętność, wiara w uczucie czy skłonność do poświęceń. Ale Kordian jest postacią dynamiczną, zmieniającą się w trakcie akcji. Jego charakterystyka jest więc złożona. Kordian z pierwszych scen to typowy dla okresu romantyzmu nieszczęśliwie zakochany młody człowiek.

Kordian po przemianie jest już człowiekiem czynu, a przynajmniej pragnie być. Już samo imię tytułowego bohatera określa jego charakter. Jest to imię wymyślone przez Słowackiego, wynikające z gry słów. Łacińskie słowo „cordis” oznacza serce. Kordian to ktoś, kto się w życiu kieruje sercem, uczuciem, a więc romantyk. Kordian to także anagram słowa Konrad, czyli imienia głównego bohatera Mickiewiczowskich „Dziadów”. „Kordian” Słowackiego jest swego rodzaju polemiką z ideą mesjanizmu zawartą w „Dziadach”. Podobnie jak Konrad, Kordian również przechodzi przemianę, zmienia swój system wartości, stawiając u jego szczytu dobro ojczyzny.

Akcja utworu rozpoczyna się, kiedy...

Podobne wypracowania