Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Twardowski „Rozmowa z Matką Bożą” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Rozmowa z Matką Bożą” to kolejny wiersz księdza Jana Twardowskiego o tematyce maryjnej. Tym razem poeta prezentuje nam rozmowę z Maryją. Tytuł może podpowiadać, że będzie to typowy dialog. W utworze jednak wypowiada się jedynie podmiot liryczny. Możemy się domyślać, że w utworze przemawia podmiot zbiorowy. Świadczą o tym słowa: „nie myślisz źle o nas”. Adresatką wiersza jest oczywiście Matka Boska.

Jest to wiersz biały. Nie występują w nim również rymy. Wiersz podzielony jest na dwie części. Pierwsza składa się z trzynastu wersów. Rozpoczyna ją zwrot do Maryi „czy lubisz”. Podmiot liryczny wylicza: żółty podbiał, konwalie, lubczyk, księżyc, poziomki czy lato. Jest to pytanie skierowane bezpośrednio do rozmówcy. Druga osoba liczby pojedynczej wskazuje na zażyłość między uczestnikami dialogu.  Jednocześnie nasuwa to myśl, że chce lepiej poznać osobę, z którą rozmawia. Jako że Matka Boża była człowiekiem, na pewno miała swoje ulubione rośliny, zwierzęta i obserwowała słońce oraz księżyc.

Druga część wiersza, na którą składa się osiem wersów, mówi o stosunku Maryi do ludzi. Podmiot liryczny stwierdza, że matka Jezusa nie myśli „źle o nas”. Mówi również,...

Podobne wypracowania