Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rilke „Zgaś moje oczy” - interpretacja i analiza utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Austriacki poeta, Rainer Maria Rilke, zasłynął nastrojowymi utworami czerpiącymi z osiągnięć modernistycznego impresjonizmu i ekspresjonizmu. Jego wiersz o incipicie „Zgaś moje oczy” stanowi jeden z najpiękniejszych utworów miłosnych współczesnej poezji.

Został on zbudowany na zasadzie dramatycznego apelu podmiotu lirycznego do obiektu jego fascynacji, który możemy jednocześnie utożsamić z samym uczuciem, nie został tu bowiem zawarty zwrot do konkretnej osoby, ale raczej wezwanie do siły sterującej życiem i myślami podmiotu. Mamy więc do czynienia z konwencją liryki bezpośredniej, została ona jednak poddana nowatorskiej modyfikacji przez wprowadzenie dualizmu, polegającego na niejednoznaczności charakteru adresata tekstu.

Koncept wiersza polega na zestawieniu wrażeń zmysłowych z doznaniami duszy, które zdają się być doskonalszymi „przekaźnikami” uczuć i są w stanie zastąpić widzenie, słyszenie, mowę i realistycznie pojmowany ruch:
„Zgaś moje oczy: ja cię widzieć mogę,
zamknij mi uszy, a ja cię usłyszę,
nawet bez nóg znajdę do ciebie drogę,
i bez ust zaklnę cię najciszej”.

Podmiot liryczny zwraca tutaj uwagę na pozazmysłowy charakter swojego uczucia, którego...

Podobne wypracowania