Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bajronizm a werteryzm - dokonaj charakterystyki porównawczej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bajronizm i werteryzm są dwiema postawami kluczowymi dla całej epoki romantyzmu. Wpłynęły zarówno na kreację bohaterów tworzonych wówczas dzieł, jak i rzeczywiste życie społeczne, tworząc wzorzec stosunku do świata, wedle którego kreowali własne życie i poglądy czytelnicy najwybitniejszych, cieszących się największą popularnością dzieł.

W dużej mierze były to prądy pokrewne wobec siebie, promowały bowiem wzorzec jednostki zbuntowanej wobec świata konwenansów, uważanego za niesprawiedliwy i pełen niezasłużonego cierpienia. Zarówno bohater bajroniczny, jak i werterowski, byli osobami wybitnymi, o dużej wrażliwości artystycznej, która implikowała ich burzliwe życie emocjonalne, czyniąc z nich jednostki egzaltowane, nieprzewidywalne, zdolne do bardzo radykalnych kroków, które często nie mieściły się w kanonach społecznego porządku. Ich postępowanie stawiało ich w roli outsiderów zamykających się we własnej samotności, często wybierali bowiem towarzystwo zawikłanych, mrocznych myśli, niż innych ludzi.

Pomimo sporych podobieństw pojęć bajronizmu i werteryzmu nie można jednak stosować wymiennie ze względu na zachodzące pomiędzy nimi różnice. Kwestią zasadniczą jest ich pierwowzór - pierwszy...

Podobne wypracowania