Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Goethe „Cierpienia młodego Wertera” - Werter jako bohater romantyczny

Goethe „Cierpienia młodego Wertera” - Werter jako bohater romantyczny

Wertera bez wątpienia można sklasyfikować jako jedną z najważniejszych postaci literackiego romantyzmu, uosabiającą rozterki tamtego pokolenia. Od powieści Goethego i postawy głównego bohatera, powstał popularny w romantyzmie werteryzm.

Bohater werteryczny to człowiek obdarzony niezwykłą wyobraźnią i uczuciowością, charakteryzuje go brak zdecydowania w działaniu. Patrzy on na świat z poetyckiej perspektywy własnych marzeń, które nie przystają do świata. Bowiem życie wydaje mu się bezcelowe, a pesymizm towarzyszy mu we wszystkich działaniach. Werteryzm zapoczątkował modę wśród młodzieży polegającą na dobieraniu żółtej kamizelki do niebieskiej koszuli, w takim bowiem stroju Werter spotkał swoją  miłość, w nim też popełnił samobójstwo (na które z resztą również zapanowała w tamtym czasie swoista „moda”).

Bohater romantyczny to bohater niezwykle wrażliwy, wręcz nadwrażliwy, zarówno na otaczające go piękno (które potrafi dzięki swoim talentom oddać w sztuce artystycznej lub literackiej), jak i na sytuacje, z którymi przychodzi mu się zmierzyć w codziennym życiu. Sytuacje te niejednokrotnie przerastają go, wywołują poczucie beznadziei i bezradności.

Kolejną kwestią związaną...

Podobne wypracowania