Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Jan Grabowski „Czarna owieczka”- streszczenie

Jan Grabowski „Czarna owieczka”- streszczenie

W małej wsi, w niewielkim domku mieszkały dwie siostrzyczki o nazwisku Popiołek, Zosia oraz Wisia wraz ze swoim tatą, który pracował jako listonosz. Dziewczynki były bliźniaczkami, które można było rozpoznać jedynie po kolorach wstążeczek, jakie nosiły we włosach – niebieską i czerwoną. Narratorowi przywodziły zawsze na myśl „małe kociaki o popielatej sierści, odzywały się rzadko, a zawsze razem, były poważne, uroczyste i na czerwonej wstążce wodziły po ulicach czarną owieczkę, którą nazywały Perełką”. Wszędzie chodziły wraz z owieczką Perełką.

Perełkę, czarną owieczkę uważały za istny cud. Zawsze chodziła za nimi i beczała, kiedy tylko nazywały ją po imieniu. Dziewczynki bardzo kochały swoje zwierzątko. Od kilku dni nie wychodziły ze swoją Perełką z domu. Pewnego dnia Zosia i Wisia biegły zalane łzami i wystraszone. Powiedziały, że Perełka nie żyje. Chorowała i niestety zdechła. Opowiedziały o tym dopiero przy słoiku konfitur, chociaż wcześniej częstowano je słodkimi karmelkami.

Największym jednak nieszczęściem dla dziewczynek był los małej Metki – córki Perełki. Owieczka była zbyt mała, aby karmić ją mlekiem z butelki, gdyż urodziła się dopiero trzy dni temu. Bardzo długo zastanawiano się nad jej przyszłym losem....

Podobne wypracowania