Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Biblia - „Przypowieść o dobrym i złym drzewie” - streszczenie, interpretacja

przypowieści biblijne, Biblia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Podczas Eucharystii mamy wspaniałą okazję, by wsłuchać się w Słowo Boże. Kapłan, czytając Ewangelię, kieruje do nas rady, wskazówki samego Jezusa. Głoszone treści często przybierają formę przypowieści. Ich klarowny język łatwo trafia do naszego przekonania i serca. Parabola – jako krótki utwór dydaktyczny – pełna jest symboliki i ma ponadczasowy, uniwersalny charakter.

Tym ostatnim cechuje się na przykład „Przypowieść o dobrym i złym drzewie”. Narrator objaśnia, że nie ma drzewa dobrego, które by rodziło złe owoce. Tak samo nie ma drzewa złego, które by przynosiło owoce dobre. Nie zbiera się z cierni fig czy winogron z głogu. Dobry człowiek postępuje właściwe, zły – nieuczciwie i niegodnie. Św. Łukasz podkreśla, że należy słuchać słów Jezusa. Ten, kto wypełnia Jego wolę, jest podobny do człowieka budującego swój dom na opoce. Taki budynek, posiadający mocne fundamenty, ma szanse na przetrwanie. Żadna powódź nie jest w stanie go zniszczyć. Z kolei ten, kto nie słucha słów Pana, jest podobny do osoby, która stawia dom na grząskim terenie. Gdy o taki budynek uderzy rzeka, natychmiast runie, „(...) a upadek jego będzie wielki”

Przypowieść kryje znaczenia symboliczne....

Podobne wypracowania