Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski „Popioły” - streszczenie skrótowe

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Popioły”, obok „Ludzi bezdomnych” i „Przedwiośnia” zaliczane są do najznamienitszych dzieł polskiej literatury przełomu XIX i XX wieku. Żeromski, wychowany w atmosferze patriotyzmu i kultu przodków, często umieszczał w swoich dziełach nawiązania do spraw narodowych.

Także niełatwe dzieciństwo znaczone okresami choroby, trudnościami finansowymi, a w końcu śmiercią rodziców odcisnęło niezatarte piętno na wrażliwym umyśle przyszłego prozaika. Od tej chwili stał się on wyczulony na krzywdę, biedę i nieszczęścia przeciętnych ludzi; dodatkowo praca korepetytora, jakiej się podejmował pozwoliła mu na obserwację różnego typu środowisk, co później znalazło odzwierciedlenie w jego najsłynniejszych dziełach.

W późniejszych latach byt Żeromskiego znacznie się poprawił – pisarz znalazł dobrą pracę, ożenił się i mógł pozwolić sobie na podreperowanie zdrowia. Zainteresował się też głębiej historią, czego wyraz znajdujemy także w omawianym dziele.

„Popioły” (1904) powstały w dość płodnym literacko okresie. Poprzedziły owo dzieło dwa inne, równie wybitne, mianowicie „Syzyfowe prace” (1897) oraz „Ludzie bezdomni” (1899). Jednak, jak wskazują badacze,...

Podobne wypracowania