Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Konopnicka - nowele. Opracowanie i omówienie twórczości nowelistycznej Marii Konopnickiej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Maria Konopnicka ogłosiła swój pierwszy zbiór nowel będąc już znaną poetką, mogła więc czerpać z tradycji nowelistycznej twórców, którzy tym gatunkiem zainteresowali się wcześniej: Orzeszkowej, Prusa, Sienkiewicza.

Głównymi bohaterami twórczości nowelistycznej Marii Konopnickiej są bohaterowie z ludu. Autorka w swoich utworach wyraża współczucie względem ich niedoli, ale prezentuje także godne podziwu postawy. Bohaterowi ci często znajdują się w sytuacjach tragicznych, lecz zwykle przeżywają je z poczuciem godności, bohatersko. Z taką postawą mamy do czynienia na przykład w noweli pt.: „Mendel Gdański”. To opowieść o Żydzie mieszkającym w Gdańsku. Stary człowiek opiekuje się swoim wnukiem. Od wielu lat żyją w mieście spokojnie, mają wielu znajomych, którzy im pomagają, są z nimi zaprzyjaźnieni, szanują siebie nawzajem. Mendel wpaja wnukowi poczucie przynależności do wspólnoty gdańskiej, mówi, że miasto, w którym mieszkają, to ich ojczyzna. Sytuacja społeczna jednak się zmienia. W Gdańsku narasta agresja wobec Żydów, bohaterowi również grozi niebezpieczeństwo. Znajomi i sąsiedzi próbują ratować Mendla i jego wnuka. Do ich mieszkania przynoszą chrześcijańskie...

Podobne wypracowania