Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Charakterystyka baroku - przedstawiciele baroku oraz literatura

Barok to pojęcie, które pochodzi od włoskiego słowa „barocco”, oznaczającego perłę o nieregularnym kształcie. Nazwa ta powstała w oświeceniu i początkowo miała negatywne nacechowanie. Oznaczała pierwotnie coś dziwnego, nieukształtowanego. Dziś patrzymy na tę sprawę nieco inaczej, doceniając twórczość baroku za jej oryginalność i emocjonalność.  Epoka baroku trwała od końca XVI do XVIII wieku, a jego podstawą było zaprzeczenie renesansowemu klasycyzmowi. Myślami, które charakteryzowały barok był mistycyzm i religijność. W tej epoce tworzyli: Pascal, który twierdził, że człowiek jest jedynie trzciną w przyrodzie, ale za to trzciną najmocniejszą, panteista Bartuch Spinoza, Francis Bacon, Galileusz i Gottfried Wilhelm Leibniz.

Literatura barokowa, oddzielając się od myśli renesansowej, skupiła się na tematach związanych z ludzką psychiką i wiarą. Najważniejszymi jej tematem był Bóg, przez którego pryzmat patrzono na kwestię śmierci, zbawienia, grzechu i pokuty. Twórcy barokowi zauważyli, że człowiek jest rozdarty pomiędzy dwoma skrajnościami – tym co duchowe i tym co materialne. Do literatury wprowadzono nowe środki stylistyczne i chwyty literackie, takie jak paradoks, koncept, absurd czy inwersja. Bardzo...

Podobne wypracowania